12 Eylül’de idam yağdıran hakim Memleket Partisi adayı

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in başta olmak üzere birtakım milletvekili adaylarının Millet İttifakı kontenjanından CHP listelerine girmesine yönelik tenkitler sürerken, bu durumu en çok lisana getiren isimlerden Muharrem İnce’nin genel başkanı olduğu Memleket Partisi’nin Ankara 2. bölge 2. sıra adayının geçmişi de gündeme geldi.

Birgün’ün haberine nazaran Memleket Partisi’nin aday gösterdiği tartışmalı isim Mehmet Berber.

‘Yargıtay Onursal Daire Başkanı’ unvanı bulunan, daha evvel Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde misyonlu bir hakim olan Berber, 12 Eylül periyodunda Devrimci Yol davasında onlarca sanığa tekraren defa idam ve ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezaları verdi. Berber mesleği boyunca çok sayıda 18 yaşından küçük devrimciye de neredeyse yaşları kadar cezalar verdi.

İDAM CEZASI ALAN AKÇAM: ŞUURLU TERCİH

Devrimci Yol davasında Berber’in idam cezası verdiği isimlerden olan Cahit Akçam, adaylığa reaksiyon gösterdi. “Seçilip seçilemeyeceği hiç kıymetli değil. Kıymetli olan bu türlü bir insanın aday olarak gösterilmesidir. İttifakın dayattığı bir adaylık da değil, Sadullah Ergin gibi. O parti tarafından şuurlu olarak tercih edildi” diyen Akçam şunları söyledi: “Mehmet Berber, 12 Eylül mahkemelerinin vermekten imtina ettiği kararları verdi. Onların bile az cezalar verdiği sanıklara idam cezası verdi.

İdam cezasının kaldırılmasına ramak kala bile bu cezaları yağdıran bir kişidir kendisi. Sanıklar ve avukatlarının ihtarlarına uygun olarak evraklar Yargıtay’a gittiğinde, evrakın kapağını bile açılmadan iade ediliyordu zati. Berber, 12 Eylül mahkemelerine rahmet okutacak şiddet sever yanını bu şartlarda da devam ettirdi ve mahkemede kıymetli evrakların kaybolduğunu bildirmemize karşın bu sefer müebbet mahpus cezaları verdi. O cezalar da esasen vakit aşımı sonundaydı. Bu isim, 12 Eylül’ü sürdürme konusunda özel bir misyon üstlenmiştir. Hukuk dışılık örneği ile tarihe geçmiştir. Bu üzere insanların merkez sol olma argümanında olan bir partide aday olarak gösterilmesi, o parti ismine da büyük bir utanç sebebidir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir