Adıyaman’da selde kaybolan anne ve kızına ait bazı eşyalar bulundu

İlçe merkezinden geçen derenin sağanak sonrası taşması sonucu konteynerleri sele kapılarak kaybolan Fatma Tekdal ile 1,5 yaşındaki kızı Zeynep Zümra’ya ulaşılması için Ömerova Deresi’nde çalışmalara devam ediliyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 10. Komando Tugayı, polis dalgıçları, kıyı güvenlik, jandarma arama kurtarma, jandarma özel asayiş, jandarma sualtı arama kurtarma, AFAD, UMKE, Orman İşletme, DSİ ve itfaiye çalışanının bulunduğu çok sayıda grup, anne ve kızını bulmak için ağır çalışma yürütüyor.

Elazığ, Konya, Adıyaman ve Adana emniyet müdürlüklerinde misyonlu dalgıçların da dayanak verdiği arama çalışmalarında, iş makineleriyle de derenin geçtiği alanlarda balçık ve çamurlar temizleniyor.

Bölgede koordinatör olarak misyon yapan Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen Adıyaman’da zelzelenin yaralarını sarmayla meşgulken, bir mühlet evvel Tut ilçesinde selin meydana geldiğini hatırlattı.

Kayıp 2 vatandaşı arama çalışmalarına devam ettiklerini belirten Özkan, şöyle konuştu:
“İlk gün arkadaşlarımızın uğraşıyla, maalesef 2 vatandaşımıza vefat etmiş biçimde ulaştık. Sonrasında cenaze merasimlerine katılarak hakka teslim ettik. Geri kalan 2 vatandaşımızı arama çalışmamız devam ediyor. Çalışmalarımızı, arkadaşlarımızla yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucunda alanı 4 bölüme ve bu bölümü de kendi içinde farklı dallara bölerek tüm teknik ve fiziki imkanları da kullanarak devam ettiriyoruz. Şu ana kadar, suya sürüklenen konteyner içerisindeki vatandaşlarımıza ilişkin eşyalara ulaştık. Onlara ilişkin anılara ulaştık lakin maalesef halihazırda 2 vatandaşımıza ulaşamadık. Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu Bey’in talimatları doğrultusunda çalışmalarımız, gece gündüz demeden aralıksız bir formda devam ediyor.”

Özkan, ilçede sel sonrası 16 meskeni tahliye ettiklerini ve bu vatandaşların bir kısmının kendi istekleriyle yakınlarının yanında kaldığını ve bir kısmının da yurtlara yerleştirildiğini tabir etti.

Arama çalışmalarının yanı sıra öbür dere yataklarında da ıslah çalışması yürüttüklerini aktaran Özkan, “Ben de, binin üzerindeki arama kurtarma çalışanı, iş makineleri çalışanı ve alanda bize dayanak olan gönüllüler ve dualarıyla bizi konuk eden Tut ilçemizdeki hemşehrilerimize şükranlarımı sunmak istiyorum. İnşallah çalışmalarımız kısa müddette neticelenir. Kayıplarımızı yakınlarına teslim ederiz. Onların gönülleri serinler ve biz de çalışmalarımızı tamamlamış oluruz.” diye konuştu.

Ekiplerin, yüreğini ortaya koyarak çalıştığını lisana getiren Özkan, şunları kaydetti:
“Çalışmalarımız, sonuna ve sonuca ulaşana kadar devam edecek. Yaklaşık 25 kilometreye kadar uzanan bir alanda arama çalışması yapıyoruz. Bu alanın içerisinde kimi noktalarda iş makineleriyle çalışmalar yapılıyor, kimi noktalarda sualtı arama kurtarma gruplarımız çalışma yapıyor. Kimi noktalarda yüzey sondalama çalışmalarında arama kurtarma takımlarımız vazife yapıyor. Bunların yanı sıra da daima yüzey üzerinde de dronlar ile havadan ve karadan tarama yapan takımlarımız çalışıyor. Bunların yanı sıra kullandığımız boşluk aygıtlarımız, ısı radarlarımız ve buna benzeri teknik aygıtlar kullanan arkadaşlarımız, arama kurtarma faaliyetlerine katılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir