Avrupa’da kredi koşullarının sıkılaşması bekleniyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Euro Bölgesi bankalarının ekonomik büyümenin yavaşlaması ve faizlerin yükselmesinin tesiriyle dördüncü çeyrekte kredi şartlarının sıkılaşmasını ve borçlanma talebinin düşmesini beklediklerini açıkladı.

Euro Bölgesi iktisadının kış aylarında resesyona gireceğine kesin gözüyle bakılırken buna bağlı olarak iktisada olan inanç de son aylarda süratle geriledi. Bunun bir sonucu olarak bankaların kredi verirken daha seçici olacakları, hasebiyle da iktisattaki daralmanın hızlanma ihtimali bulunduğu iddia ediliyor.

Her ne kadar şirketlerin kredi talebi 2009’dan bu yana en yüksek düzeye tırmanmış olsa da bankalar son birkaç çeyrektir ekonomi ve faaliyet alanlarındaki maksatlarını düşürüyorlardı. Bu durum iktisattaki gerçekleşmeler ile bankaların iktisat hakkındaki beklentileri ortasında tutarsızlıklar olduğuna işaret etmişti.

2023’te faiz artırımlarının sürmesi bekleniyor

ECB, 153 bankanın iştirakiyle yaptığı ankette, “Euro Bölgesi bankaları 2022’nin dördüncü çeyreğinde kredi şartlarının sıkılaşmasını bekliyor… Buna ek olarak, Euro Bölgesi bankaları konut ve tüketici kredilerinde de kredi şartlarının sıkılaşacağını varsayım ediyorlar” dedi.

Anket, kredi şartlarının sıkılaşmasında ECB’nin son aylarda yaptığı faiz artırımlarının tesirli olduğunu, yükselen faizin de kredi talebini düşürdüğünü gösterdi.

ECB’nin bu yıl faizleri 125 baz puan artırmasının akabinde yıl sonuna kadar 125 baz puan daha faiz arttırması, 2023’te de artırımları sürdürmesi bekleniyor.

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir