Cumhurbaşkanı kararıyla ertelenen Bekart grevinde işçiler kazandı

Cumhurbaşkanı kararıyla ‘milli güvenliği bozduğu’ gerekçesiyle yasaklanan ve 13 Aralık’tan bu yana devam eden Bekaert personellerinin grevi, kazanımla sonuçlandı.

Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada, grevin dün gece 23.00’te yapılan muahedeye personellerin de onay vermesi üzerine sona erdiği belirtildi.

Ücret artırımı olarak birinci 6 aylık devir için patronun önerdiği yüzde 50 oranında artış emekçiler tarafından reddedilmiş, bu yüzden greve gidilmişti. Yapılan mutabakat ile birinci 6 aylık periyot için yüzde 84,83 oranında artırım alındı.

Sendikadan yapılan açıklamada başka 6 aylık devirlerde ise enflasyon artı 2 puan halinde artırım uygulanacağı duyuruldu.

GREV NEDENİYLE FİYAT KESİNTİSİ YAPILMAYACAK

Birleşik Metal-İş, toplumsal haklarda birinci yıl için yüzde 100 oranında artış elde edildiğini duyururken, grev nedeniyle fiyatlarda bir kesinti yapılmayacağını da açıkladı.

“Bilindiği üzere, grev kararımız ulusal güvenlik gerekçesiyle “erteleme” ismi altında yasaklanmıştı” denilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Birleşik Metal-İş üyesi Bekaert personelleri, anayasadan doğan haklarını kullanarak grev yasağını tanımadılar ve 18 gün boyunca ulu bir direniş gerçekleştirdiler. Bekaert grevimiz ile emekçiler değerli kazanımlar elde ettiler.

‘GREV YASAKLARI TARİHİN ÇÖP SEPETİNE ATILMIŞTIR’

Ancak, bu grev temel olarak mali sonuçları üzerinden değil. Türkiye emekçi sınıfı tarihindeki değerli yeri ile anılacaktır.

Grev yasağına karşı yapılan bu ulu grevle, sendikal çabada artık yeni bir sayfa açılmıştır. Bekaert grevimiz sonrası artık grev yasakları tarihin çöp sepetine atılmıştır.

Grevimizin muvaffakiyetle sonuçlanmasını sağlayan başta Bekaert çalışanları olmak üzere, grevimize takviye ziyaretlerinde bulunan, dayanışma içinde emekçi sınıfının yanında olan, kıymetli moral takviye sunan tüm dostlarımıza dayanışmaları nedeniyle teşekkür ediyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Belçikalı patronun yılın birinci 6 ayı için teklif ettiği yüzde 50’lik artırımı reddeden ve birinci 6 ay için yüzde 130 artırım talep eden çalışanlar, 4 aylık sürecin akabinde grev kararı almıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, 13 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Bekaert Çelik şirketinin Kocaeli’ndeki iki fabrikadaki grevleri 60 gün mühletle ertelemişti.

Ancak bu kararın erteleme değil yasak manasına geldiğini belirten çalışanlar, 13 Aralık’tan bu yana grevde idi.

Süreci sozcu.com.tr’ye anlatan Birleşik Metal-İş Sendikası Başkanı Adnan Serdaroğlu, işverenin emekçilere ilettiği yazıda bu grevin yasal olmadığını, tazminatsız işten çıkarmayla tehdit ettiğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir