Ermeni cemaati, Paşinyan’ın Erdoğan’ın Göreve Başlama Töreni’ne katılmasını olumlu karşıladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Göreve Başlama Töreni”, iştirakçi sayısı ve çeşitliliği bakımından öne çıkan devlet başkanlığı merasimleri ortasında yer aldı.

Törende, devlet ve hükümet liderleri, milletlerarası kuruluşların yöneticileri, dini cemaatlerin manevî başkanları, Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’dan soydaş ve akraba toplulukların siyasi ve dini temsilcileri de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuk başkanlar onuruna Çankaya Köşkü’nde verdiği akşam yemeğinde Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan ve AKP İstanbul Milletvekili Sevan Sıvacıoğlu ile sohbet etti.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Vazifeye Başlama Merasimi için Ankara’ya gelmesi milletlerarası kamuoyunda geniş yer buldu.

Türkiye’deki azınlıkları temsilen AK Parti listesinden İstanbul Milletvekili olarak Meclis’e giren Sevan Sıvacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, büyük bir teveccüh ve dayanakla Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak seçildiğini belirtti.

Devlet ve hükümet liderlerinin da bu manalı günde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında olmak istediklerini lisana getiren Sıvacıoğlu, “Orada bulunan herkesin emeli ve isteği, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın, ülkemizin bu keyifli gününde yanında olmaktı. Bu vesileyle önderler yan yana gelince sohbet etme, görüşme imkanı da buldu.” diye konuştu.

“TAMAMEN DOSTÇA BİR HİSLE GERÇEKLEŞTİ”

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Misyona Başlama Merasimi’ne katılmasının büsbütün dostça bir hisle gerçekleştiğini tabir eden Sıvacıoğlu, şunları kaydetti:

“Buradaki merasimin emeli Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ve ülkemizin bu keyifli gününde yanında olmak ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızı tebrik etmek. İmajlar memnuniyet verici. İnşallah daha hoş başlangıçlara, sonuçlara vesile olur.

Çankaya Köşkü’nde başkanlar onuruna verilen yemekte Sayın Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile konuştuğumuzda Türkiye’de olmaktan mutlu olduklarını, bu davete icabet ettikleri için şad kaldıklarını ve hoş ağırlandıklarını belirttiler. Bu temastan İstanbul’da yaşayan Ermeni cemaati üyeleri de şad oldular. Yemekte çekilen fotoğrafa da mutlu kaldılar. Bu fotoğrafta yer alan Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, merasime katılmaktan bilhassa bir memnuniyet hissetti. Sayın Aliyev de oradaydı. Sayın Aliyev’in de Sayın Cumhurbaşkanı’mızla yan yana olmaktan duyduğu memnuniyeti gördüm. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın herkese sevgi dolu ve muhabbetli yaklaşımının en hoş örneklerinden biri olan bir geceydi. Her şey dostluk, barış için.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir