Fransa’yı karıştıran görüntü! Protestolar sırasında sokaklar alev alev yanarken, onlar yemek yemeye devam ettiler

Fransa‘da hükümetin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talebi üzerine parlamentoda oylanmadan tartışmalı emeklilik ıslahatını kabul etmesine reaksiyon gösteren binlerce kişi protesto şovlarına orta vermeden devam ediyor.

GÖSTERİLERDE 243 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Temizlik emekçilerinin grevi nedeniyle yaklaşık 2 haftadır başşehrin sokaklarına yığılan çöp bidonlarını deviren göstericiler çöpleri ateşe verdi. Paris

KRİZ MASASI DEVREYE SOKULDU

Fransa’nın başşehri Paris‘teki Büyük Kent Belediyesi, tartışmalı emeklilik ıslahatı zıddı şovların kentte günlük hayatı olumsuz etkilemeye başlaması nedeniyle kriz masasını devreye soktu. Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Twitter’dan, milletvekilleri, ilçe belediye liderleri, Belediye Genel Sekreterliği ve ilgili müdürlerin yer alacağı kriz masasını, her gün toplanmak üzere harekete geçirme kararı aldığını duyurdu. Belediye’den yapılan açıklamada da “Belediye, devam eden grevler ve bunların günlük ömür üzerindeki tesiri nedeniyle Parislileri her gün bilgilendirme misyonunu üstlenecek kriz masasını topladı” sözüne yer verildi.

SOKAKLARDA BİNLERCE TON ÇÖP YIĞILDI

Temizlik çalışanlarının hükümetin tartışmalı emeklilik ıslahatına karşı günlerdir devam eden grevi hasebiyle Paris sokaklarında binlerce ton çöp birikmişti. Valilik, çöplerin kamu sıhhatini tehlikeye atacağı gerekçesiyle, grevdeki emekçilerin çöp toplamasını sağlamak için “zorla çalıştırma” prosedürünü başlatmıştı.

SOKAKLAR YANARKEN YEMEK YEMEYE DEVAM ETTİLER

Öte yandan toplumsal medyaya düşen bir manzara ise kısa müddette büyük tartışma yarattı. Protestocuların Paris sokaklarını yangın yerine çevirdiği dakikalarda restoranda oturan onlarca kişinin dışardaki olayları umursamadan yemeklerine devam ettikleri görüldü. Fransızların bu tutumu tartışmalı ıslahat paketini protesto eden göstericilerin de büyük yansısını çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir