İstiklal’de polis barikatı zor tuttu

Türkiye Komünist Partisi, Haziran Direnişi’nin 10. yıl dönümü nedeniyle Taksim’de hareket gerçekleştirdi.

10 yıl evvel AKM’ye asılan Boyun Eğme pankartını bu defa Demirören AVM’ye asan TKP’liler, harekette “Her Yer Taksim Her Yer Direniş”, “Boyun Eğme Memlekete Sahip Çık”, “Bu daha başlangıç uğraşa devam” sloganları attı. İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçen TKP’lilere aksiyonun birinci dakikalarında polisin müdahalesiyle karşılaştı.

TKP’nin toplumsal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda “10 yıl evvel gerici AKP iktidarına karşı milyonların sokağa döküldüğü onurlu direnişimizin başladığı yerde bir ortadayız. Boyun eğmeyenler kazanacak, biz kazanacağız! Tüm engellemelere baskıya karşın kelamımızı haykırmaya devam ediyoruz. Bu karanlığı, ümitsizliği yırtıp atacağız.” ifadeleri kullanıldı. Çok sayıda TKP üyesinin gözaltına alındığını da duyuran Parti, “Hukuksuz gözaltıların derhal özgür bırakılmalıdır” dedi.

İstiklal Caddesi’nde bulunan TKP İstanbul İl Başkanı Senem Doruk İnam aksiyonun akabinde şu açıklamada bulundu:

“Haziran Direnişi bize yan yana gelince ne kadar hoş ne kadar güçlü olduğumuzu göstermişti, AKP’nin yarattığı karanlığa boyun eğilmeyeceğini göstermişti. Artık daima birlikte direnişten ne öğrendiğimizi gösterme vakti; ümitsizliğe ve karanlığa yer yok. Bir sefer daha halkımıza sesleniyoruz: Boyun Eğme, gerçek bir kurtuluş için örgütlen. Biz ülkemizden vazgeçmeyeceğiz ve bu ülkeyi hakettiği biçimde yöneteceğiz. Bizim insanlarımız hak ettikleri biçimde refah içinde ve keyifli yaşayacaklar bu ülkede. Halkımıza sözümüzdür, kesinlikle başaracağız. Bugün burada hukuksuz bir formda gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal hür bırakılmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir