Japonya ve Çin, son bir yılda yaklaşık 400 milyar dolar değerinde ABD tahvilini elinden çıkardı

Japonya ve Çin, Fed’in faiz artırımlarının akabinde, son bir yılda yaklaşık 400 milyar dolar bedelinde ABD tahvilini elinden çıkardı.

ABD Hazine Bakanlığının ABD Hazine tahvillerini elinde bulunduran yabancı ülkelere ait bilgilerine nazaran, dünyada en fazla ABD Hazine tahviline sahip iki ülkenin, Japonya ve Çin’in bu tahvilleri değerli oranda azaltmakta olduğunu gösteriyor.

ABD’nin mevzuya ait bilgileri raporladığı Treasury International Capital (TIC) sistemindeki bilgilerine nazaran, Ekim 2021 itibariyle 1,3 trilyon dolar ABD Hazine tahvili bulunan Japonya, son 12 ayda yaklaşık 250 milyar dolarlık ABD hazine tahvili sattı. Japonya yalnızca ekim ayında 42 milyar dolar ABD tahvili sattı.

Ekonomim gazetesinin aktardığı habere göre, Çin’in ABD Hazinesi varlıkları ekim itibariyle 12 yılın en düşük seviyesinde. Son bir yılda 150 milyar doların üzerinde ABD Hazine tahvili satan Çin’in ABD Hazine varlıkları altı aydır 1 trilyon doların altına seyrediyor.

Tayvan, Güney Kore, İsrail, İtalya, İrlanda, Brezilya, Fransa ve İsviçre de son 1 yılda ABD Hazine tahvili varlıklarını 5 ila 25 milyar dolar azaltan ülkeler ortasında. Uzmanlara nazaran bunun en kıymetli nedeni ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaşma döngüsüyle düşen tahvil fiyatları (getiriyle aksi orantılı), ülkelerin dolar karşısında paha kaybeden para ünitelerini desteklemek istemeleri ve dolara dayalı finansal sisteme yönelik riskler nedeniyle dolar risklerini çeşitlendirmeleri.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir