Kütahyalı çiftçilere 30 ton tohum desteği

KÜTAHYA (İGFA) – Kütahya’da Tohum Dağıtım merasiminde konuşan Belediye Lideri Prof. Dr. Alim Işık, “Siz kıymetli çiftçilerimizin nasıl desteklendiğini herkesin takip edeceği çok hoş projelerle inşallah sizlerle birlikte olacağız” dedi.

Köy statüsünden mahalle statüsüne geçen 26 mahallede çiftçilik faaliyetlerine devam eden ve Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı hemşehrilerimize dayanak olmak gayesiyle Kütahya Belediyesi’nin 415 çuval mısır bitkisi tohumunun 632 çuval yonca bitkisi tohumunun 242 çuval yulaf bitkisi tohumu ve 185 çuval fiğ bitkisi tohumu olmak üzere toplam 30 ton tohum dayanağı sağladığını kaydetti.

Törende üreticilere seslenen Belediye Lideri Prof. Dr. Alim Işık, “Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı olan hemşehrilerimize o vakit 250 bin zerzevat fidesi dağıttık. Mahalle olmasına karşın hala ziraî üretimle uğraşan hemşehrilerimiz o gün için çok memnun olmuşlardı. Daha sonra dernek liderimiz ve muhtarlarımız geldi, biz fidelerimizi kendimiz yetiştiriyoruz bize daha çok takviye olmanız lazım dediler. Tohum dayanağı verme kararı aldık. 2021 yılında 20 ton, 2022 yılında 25 ton ve artık de 30 ton. Önümüzdeki yıl daha büyük. Farklı projelerle inşallah 9 Mart 2024 tarihinde çiftçilerimizi, üreticilerimizi destekleyecek çok farklı, Türkiye’ye örnek olacak projelerimiz var. Kütahya’da olağanda kentte sayılmasına karşın ziraî üretimi devam ettiren siz pahalı çiftçilerimizin nasıl desteklendiğini herkesin takip edeceği çok hoş projelerle inşallah sizlerle birlikte olacağız. Bir sefer daha güzel olmasını diliyorum” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir