Milli güreşçi Yasemin Adar Yiğit’ten 2024 Paris Olimpiyat Oyunları hedefi!

Milli güreşçi Yasemin Adar Yiğit, mesleğindeki ikinci dünya şampiyonluğuna Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da ulaştı. Bayanlar 76 kilo finalinde Mısırlı güreşçi Samar Hamza’yı 6-0 yenen Yasemin, kürsünün en üst basamağında yer aldı.

AVRUPA ŞAMPİYONLUĞUNA ULAŞTI

Yasemin, daha evvel Fransa’nın başşehri Paris’te 2017’de yapılan Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştı. Dünya şampiyonu tek bayan Türk güreşçi olan Yasemin, bu yıl Macaristan’ın başşehri Budapeşte’de 5. Avrupa şampiyonluğuna ulaşmıştı.

Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda üçüncülük kürsüsüne çıkan Yasemin, olimpiyatlarda madalya kazanan birinci Türk bayan güreşçi olarak tarihe geçmişti.

Yasemin Adar Yiğit yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da ikinci kere dünya şampiyonluğuna ulaştığı için çok keyifli ve gururlu olduğunu söyledi.

“Bu gururu ülkeme yaşattığım için çok sevinçliyim.” diyen Yasemin, “Türk bayanının gücünü her vakit en yeterli halde temsil etmeye çalışıyorum. Burada da Türk bayanının gücünü göstermeye çalıştım. Hakikaten de başarılı oldum. 2017 Paris’in akabinde ikinci sefer dünya şampiyonu olmak beni çok keyifli etti” tabirlerini kullandı.

“KADIN GÜREŞİ ÇOK YETERLİ YERLERE GELECEK”

Kadın güreşinin âlâ bir ivme kazandığına işaret eden Yasemin, “Bu sene grup halinde Avrupa şampiyonu olmuştuk. İlerleyen vakitlerde Türk bayan güreşi eminim ki çok uygun yerlere gelecek” değerlendirmesinde bulundu.

Türk bayanlarına da ileti gönderen ulusal güreşçi, “Türk bayanının isteyip de başaramayacağı hiçbir şey yok. Buna canıgönülden inanıyorum. Bir bayan kâfi ki istesin, başaramayacağı hiçbir şey yok. Birçok defa maalesef bayanlarımıza baht verilmiyor. Bu hususta çok sorun çekiyorlar ancak hiçbir formda yılmadan, asla pes etmeden çaba etmeye devam etsinler” diye konuştu.

MOTİVASYON KAYNAĞINI AÇIKLADI

Birçok kıymetli muvaffakiyete imza atan Yasemin Adar Yiğit, motivasyon kaynağını, “Başarı beni çok memnun ediyor. Başardığımız vakit minderde bayrağımızla birlikte ‘zafer koşusu’ yapıyoruz. Bu koşu esnasında güya ayaklarım havadaymış, üstte süzülüyormuşum hissine kapılıyorum. O tutkuyu tekrar tekrar yaşamak istediğim için muvaffakiyetim geliyor. Bu sayede başarılı olduğumu düşünüyorum” kelamlarıyla anlattı.

Olimpiyat madalyası kazanan tek Türk bayan güreşçisi olan Yasemin, yeni maksadıyla ilgili ise şunları söyledi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir