Sedat Peker’in avukatından ‘Emre Olur’ açıklaması

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur’un, Arnavutluk’un başşehri Tiran’da gözaltına alınıp bu sabah İstanbul’a getirilmesinin akabinde, Peker’in avukatı Ersan Barkın, sürece dair Cumhuriyet’e açıklamalarda bulundu.

Olur’un bu gece tabir vereceğini söyleyen Barkın, yarın savcılığa gönderilmesini beklediğini söyledi.

Sedat Peker’in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur, Türkiye’de “tehdit”, “suçu ve hatalıyı övmek”, “hakaret”, “suç işlemek gayesiyle kurulan örgüte üye olma”, “basit yaralama”, “sesli, yazılı yahut imajlı bir mesaj ile hakaret” cürümlerinden isimli makamlarca aranıyordu. Sedat Peker hata örgütünün üyesi olarak gösterilen Olur’un 23 Mayıs 2021’de Türkiye’den Kuzey Makedonya’ya gittiği tespit edildi.

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarını kendi Twitter hesabından paylaşan Olur’un Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından 6 gün evvel Arnavutluk’un başşehri Tiran üzerinden Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gittiği lakin buradan oturum süreçlerini yapmak istediği sırada hudut dışı edildiği öğrenildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sırbistan’dan Arnavutluk Tiran’a geçeceği tespit edilen Olur için devreye girerek Arnavutluk Emniyet Genel Müdürlüğü, Arnavutluk İnterpol ile bağlantıya geçti. Bu gelişmeler üzerine dün sabah Arnavutluk polisi tarafından gözaltına alınan Olur, bu sabah İnterpol takımları tarafından teslim alınarak Arnavutluk merkezli Air Albania’nın 06.30’daki tarifeli seferiyle İstanbul Havalimanı’na getirildi. 

Havalimanındaki İstanbul Emniyet Şube Müdürlüğü’ne getirilen Olur, sıhhat denetiminden geçirildi. Buradaki süreçlerinin akabinde Olur, 10.30’da Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Vilayet Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

SOYLU’DAN ‘SOYSUZ’ PAYLAŞIMI

Olur’un Vilayet Emniyet’e götürülüşünden yarım saat sonra Emniyet, toplumsal medya hesaplarından basın açıklaması yayımladı. Yaklaşık 40 dakika sonra Twitter hesabından Emniyet’in açıklamasını alıntılayan Soylu, “Emniyet Teşkilatımızı, sıkı takiple bir soysuzu daha ülkemize getirdiği için tebrik ederim” paylaşımında bulundu.

Sedat Peker ve Emre Olur’un avukatı Ersan Barkın, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada Emre Olur’un şaşkınlık yaşadığını söyledi.

Avukat Barkın, açıklamasında şu tabirleri kullandı;

“Emre Olur’un suçlandığı şey kabahat örgütü üyeliği. Şu an Sedat Peker belgesinden tutuklu hiç kimse yok. Münasebetiyle tutuklunun olmadığı bir belgede bu suçlama çok temelsiz bir suçlama oluyor. Kabahati, hatalıyı övme, kamu görevlisine hakaret tıpkı vakitte suçlandığı öteki hatalar bunlardan tutuklanması mümkün değil ki kırmızı bülten çıkarılmış. Bunun da tüzel olarak kabul edilebilir olmadığını düşünüyorum açıkçası. Bu gece tabiri alınacak yarın da beklentim savcılığa gönderilmesi. Ne kırmızı bültenle iadeyi gerektirecek ne de tutuklanmayı gerektirecek rastgele bir hata istinadı mümkün değil.” 

Öte yandan Olur’un gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilmesi birçok kişi tarafından, AKP iktidarının “Daha fazla ifşaatta bulunursa seni de bu biçimde Türkiye’ye getiririz” bildirisi olarak okundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir