Sigorta şirketi riski gördü, TTK ‘görmedi’: 17 madenci 35 gün sonra o noktada öldü

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022’de meydana gelen ve Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ilişkin maden ocağında 43 madencinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.

2015 yılında yapılan değişiklikle madenciler için yaptırılması mecburî hale getirilen ferdi kaza sigortası için 9 Eylül 2022’de inceleme yapan sigorta şirketi, gördüğü yüksek risk nedeniyle revizyon yapması için maden işletmesine mühlet verdi.

EN BÜYÜK TOPLU VEFAT ŞİRKETİN İŞARET ETTİĞİ YERDE

Şirketin raporundan 35 gün sonra ise patlama yaşandı. Patlamada ölen 43 personelden 17’sinin cenazesi, sigorta şirketinin raporunda riskli bulunan bölgeden çıkarıldı.

TTK’nin 15 Ağustos 2022’de Türk Nippon Sigorta’dan talebi üzerine sigorta eksperleri, maden mühendisi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan incelemeden sonra hazırlanan raporda, şu sözler yer aldı:

-300/350 tavan damar mekanize ayak tabanından üst 29-31 şiltleri ortasında devam eden fay zonunda ayak içi atım mevcut olup, atım olan kısımda tavan taşı denetimi tahkimat sistemi kâfi bir biçimde sağlanmamıştır. Acilen ek tahkimat sistemleri ile ayak içi atım bölgesinin tavan taşı denetiminin sağlanması gerekmektedir.

Şirketin raporunda tahkimat sisteminin yetersizliğinden kelam edilen bölge, madendeki mekanize 1. kartiye çalışma alanını işaret ediyordu. Madende yaşanan patlamada, bu alanda bulunan 17 personel hayatını kaybetti. 14 Ekim 2022 tarihli patlamada, en büyük toplu vefat, sigorta şirketinin riskli bularak revizyon istediği alanda yaşandı.

Raporda, ferdi kaza sigortasının yapılamayacağına oy birliğiyle karar verildiği belirtilerek, Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na bağlı Amasra Taşkömürü İşletmesi Müessesi’ne yasal müddet verildiği söz edildi.

BAKAN ‘SİGORTALARI VAR’ DEDİ, TARİHLER TUTARSIZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın verdiği soru önergesine yanıtlayan Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Amasra Taşkömürü İşletmesi Müessesi çalışanlarının yıllık ferdi kaza sigortasının 3 Mart 2022’de yapıldığını belirtmişti. Bakanın karşılığına nazaran, madencilerin sigortasının 3 Mart 2023’te bitmesi gerekiyordu. Meğer, madendeki patlamadan 35 gün evvel hazırlanan ekspertiz raporunda, ferdi kaza sigortasının yapılması sigorta şirketi tarafından riskli bulundu ve maden işletmesinden revizyon istendi.

CHP’Lİ BANKOĞLU: MADENDEKİ EKSİKLER EKSPERLER TARAFINDAN TESPİT EDİLMİŞ

Gazete Duvar’a konuşan CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, sigorta şirketinin hazırladığı rapora da vurgu yaptı ve “Madendeki eksiklikler eksperler tarafından da tespit edilmiştir. Burada sanık olarak yargılanan 23 kişinin sorumluluğunun ötesinde; emekçi talebini karşılamayan TTK Genel Müdürlüğü’nün, eksik kontrol yapan bakanlık sorumlularının, ekspertiz raporuna karşın tedbirleri almayan yetkililerin sorumluluğunun tartışılması lazım. Olağan bunun için, evvel adalet tecelli edecek diye masal anlatan bakanların, soruşturma müsaadesi vermesi gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir