Sina Koloğlu: Türkiye’den 500 kişinin izlendiği söylenen Pegasus skandalı dizi oluyor

Yazar- müzisyen Sina Koloğlu, dünyada 50 bin, Türkiye’den de 50 kişinin izlendiği sav edilen casus yazılım Pegasus skandalının dizisinin çekileceğini yazdı. Atlantique Productions ve Mediawan Studio France’in yapımcılığını üsteleneceği dizinin senaryo grubunda, skandal ile ‘Pegasus: How a Spy in Our Pocket Threatens the End of Privacy, Dignity and Democracy’ adlı kitabı yazan gazeteciler Laurent Richard, Sandrine Rigaud ve Mark Zwonitzer’in de yer alacağını belirtti. 

Koloğlu, Twitter paylaşımında şu tabirleri kullandı:

“Paris merkezli Forbidden Stories ve Amnesty International ile ortalarında The Guardian, Washington Post ve Le Monde üzere medya kuruluşlarının da olduğu 17 yayın organı, İsrail’in ürettiği Pegasus isimli casus yazılımın izini sürdü. Haftalar süren ortak çalışmada dünya genelinde en az 50 bin telefonun kelam konusu yazılımla gaye alındığı belirlendi. Ortalarında Türkiye’den de 500 kişinin izlendiği söylenen bu skandal ile ilgili önümüzdeki ocak ayında

‘Pegasus: How a Spy in Our Pocket Threatens the End of Privacy, Dignity and Democracy’ adlı kitap çıkacak. Kitabı araştırmayı yapan gazetecilerden Laurent Richard, Sandrine Rigaud ve Mark Zwonitzer yazdılar. Bu kitap dizi olacak. Senaryo çalışmasında kitabın müellifleri da yer alacak. Atlantique Productions ve Mediawan Studio France, üretimciler. Dizi ile ilgili imal tarafı; ‘Drama, soruşturmanın iç işleyişini ve casusluk işini, çok saklı bir global işbirliğinin hoşluğunu ve baş karışıklığını, doğruyu söylemenin dramatik yükünü ve bunun bir Goliath ile savaşan korkusuz beşerler üzerindeki duygusal tesirini keşfetmemizi sağlayacak’ diyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir