Tüm insanlığın kökeni o ülkeye dayanıyor

Bilim dünyası için hâlâ merak konusu olan insanlığın tarihine ve birinci atalarına yeni bir araştırma ışık tutuyor. Oxford Üniversitesi Büyük Data Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, beşerler ortasındaki tüm genetik ilgilerin haritasını çıkardı ve araştırmacılar, sekiz farklı data tabanından gelen çağdaş ve antik insan genomu datalarını birleştirerek devasa bir soy ağacı oluşturmayı başardılar.

Araştırmanın baş muharriri Dr Anthony Wilder Wohns, “Aslında, atalarımızın genomlarını yine oluşturuyoruz ve bunları geniş bir bağlantı ağı oluşturmak için kullanıyoruz. Daha sonra bu cetlerin ne vakit ve nerede yaşadıklarını kestirim edebiliriz” diye açıkladı.

SUDAN’A DAYANIYOR

Dr Wohns, araştırmayla ilgili Reuters’a şunları söyledi: “Tanımladığımız en eski atalar, vakit içinde çağdaş Sudan’da bulunan bir coğrafik pozisyona kadar uzanıyor. Bu atalar, varsayımlara nazaran 1 milyon yıl öncesine kadar yaşadılar. Bu yüzden genomumuzun modülleri, bu bireylerden miras kaldı.”

Araştırmacılar, 215 popülasyondan 3.609 farklı genom dizisi ve 1.000’den 100.000 yıla kadar değişen örnekler kullandı. Sonuçta da neredeyse 27 milyon atadan oluşan bir ağ ortaya çıktı.

Dr Wohns, “Veriler sadece insan jeolojisini daha düzgün anlamamıza yardımcı olmakla kalmıyor, tıpkı vakitte tıp üzere öbür araştırmalarda da yardımcı olabilir” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir