Ukrayna: Rus ordusu ve Ukrayna birlikleri arasında son 24 saatte 29 çatışma yaşandı

Başkanlığın toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada, Rusların dün gece Ukrayna topraklarına hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

Rus ordusunun taarruzlarda, seyir füzeleri ve İran menşeli “Şahed” insansız hava araçları (İHA) kullandığı aktarılan açıklamada, “Savunma kuvvetlerimiz 6 seyir füzeden 4’ünü, 8 İHA’dan 6’sını imha etti” tabiri yer aldı.

Açıklamada, son 24 saatte Rusların 14 füze ve 40 hava saldırısı gerçekleştirdiği kaydedilerek, Rus güçlerinin Ukrayna birliklerinin mevzilerine ve yerleşim yerlerine çoklu roketatarlarla 51 sefer atış yaptığı belirtildi.

Sivillerin kullandığı yerlerin hücumlara maruz kaldığı ve sivil can kayıplarının olduğu bildirilen açıklamada, “Rus ordusunun ana gayreti, Lugansk ve Donetsk bölgelerindeki işgali tamamlamaya çalışmaktır. Son 24 saatte 29 askeri çatışma yaşandı” tabirine yer verildi.

Kupyansk, Liman, İvanivske ve Marinka istikametlerindeki Rus hücumlarının püskürtüldüğü ileri sürülen açıklamada, Rus ordusunun Zaporijya ve Herson istikametlerinde savunma aksiyonlarına devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

Ukrayna hava kuvvetlerinin, Rus askerlerin ağırlaştığı bölgeleri 15 defa bombaladığı, Rusların 6 keşif İHA’sını imha ettiği belirtilen açıklamada, Ukrayna füze ve topçu birliklerinin Rusya’ya ilişkin 3 komuta merkezini, 2 silah ve askeri teçhizat toplama alanını, 4 mühimmat deposunu, 2 uçaksavar füze sistemini ve 4 elektronik harp istasyonunu vurduğu sav edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir