‘Yaptıklarınızı takdir ediyoruz’

Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü. Çavuşoğlu ve Stoltenberg ortasında yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin akabinde ortak basın açıklaması yapıldı. Stoltenberg, “Türkiye, NATO’nun kıymetli müttefikidir ve ortak güvenliğimize büyük katkılarda bulunmaktadır” tabirlerini kullandı. Karadeniz’deki tahıl koridorunun yine işlerlik kazanmasına katkılarından ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da teşekkür eden Stoltenberg, “Türkiye’nin, bu değerli hayat çizgisini korumak için ve milyonlarca insanın muhtaçlığı olan bu sevkiyatı sağlamak için yaptıklarını büyük takdirle karşılıyoruz” sözlerini kullandı.

Finlandiya ve İsveç

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ait de değerlendirmelerde bulunan Stoltenberg, iki ülkenin Türkiye ile bir üçlü muhtıra konusunda anlaştıklarını hatırlattı.

Stoltenberg, “Bu muhtıranın Türkiye’ye daha fazla güvenlik getirmesini bekliyorsunuz ve ben bu kaygılarınızı paylaşıyorum. İsveç ve Finlandiya, bu muhtıra konusunda Türkiye ile uzun vadeli iştiraklerini taahhüt ettiklerini vurguladılar” dedi.  

Stoltenberg, “İsveç yeni yasalar geçiriyor ve böylelikle terör örgütlerine iştiraki, PKK dahil olmak üzere engelliyor” sözlerini kullandı. Stoltenberg ayrıyeten, İsveç’in terörizmin finansmanıyla uğraş konusundaki araçlarını güçlendirdiğini belirterek, daha fazla hudut dışı ve iadelerin arttığını kaydetti. Türkiye’ye uygulanan kısıtlamaların kalkmasına da değinen Stoltenberg, “Artık İsveç’in, Finlandiya’nın tam üye olarak NATO’ya katılması lazım” dedi.

Karadeniz’den tahıl ihracatı konusunda yaşanan düşüncenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde sarf ettikleri uğraşlarla tekrar çözüldüğünü hatırlatan Çavuşoğlu da “Ama 20 gün sonra bu tahıl muahedesinin tekrar yenilenmesi gerekiyor. 4 aylık bir mutabakattı. Kesintisiz bir halde devam etmesi için Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uğraşlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

NATO’ya güçlü destek

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine ait bir soruya karşılık veren Çavuşoğlu, Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi’nde, 28 Haziran’da Üçlü Muhtıranın imzalandığını hatırlatarak, kelam konusu memorandumda Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya tam üyelik için atması gereken adımların yer aldığını belirtti. Çavuşoğlu, bu hususta kimi adımların atıldığını anımsatarak, “Genel Sekreter’in de söylediği üzere İsveç’in Türkiye’ye yönelik silah ambargosunu kaldırması kıymetli bir adım hatta bir iki şirketimizin müracaatlarını da olumlu değerlendirdiler. Öteki taraftan kanun değişikliğine de gittiler. Ancak şu anda şimdi bu memorandumda olan tüm ögelerin bu iki ülke tarafından büsbütün uygulandığını söylemek mümkün değil” diye konuştu. Çavuşoğlu, “Genel Sekreter’e biz olumlu adımlarını söylüyoruz. Zira bizim kederimiz NATO’ya ziyan vermek ya da NATO’nun genişlemesini engellemek değil. NATO’nun genişlemesine bugüne kadar en güçlü dayanak veren ülkelerin başında Türkiye gelir” dedi.

Kalın: Dünya bizi arıyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk’te katıldığı programda soruları yanıtladı. Kalın, tahıl krizinin çözülmesine ait “Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü bu liderlik diplomasisi çok süratli yanıt buldu. Bu işin haftalarca süreceğini düşünerek bizi acil koduyla aradılar. Kısa müddette sonuç alınacağını beklemiyorlardı. Cumhurbaşkanımız, Putin ile Bakan Akar da 1 saat kadar sonra Şoygu ile görüştü. Ukrayna tarafının yapan tavrını da takdir etmek değerli zira Rusya’nın istediği garantiyi verdi” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir